OHP LogoOCHOTNICZE HUFCE PRACY

Mazowiecka Wojewódzka Komenda

 
obrazek
Aktualności Komunikaty Przetargi Projekty EFS Kontakt

WYWIADY


Młodzi z pasją

Młodzi nie mają wystarczającej rozwagi i dlatego wyznaczają sobie niemożliwe cele - i osiągają je, pokolenie za pokoleniem.

Pearl Buck
(pisarka, laureatka Nagrody Nobla)

W tym miejscu będziemy pisać o takiej właśnie młodzieży – być może nie do końca rozważnej, być może błądzącej, z głowami w chmurach, ale jednocześnie i takiej, która idzie za swoim wewnętrznym głosem, podąża za swoimi pasjami i osiąga wyznaczone sobie cele.
Będą to osoby, które na pewnym etapie swojego życia postanowiły skorzystać z kulturalno-edukacyjnej oferty OHP i stać się uczestnikami naszych programów.
Chcemy je tu przedstawiać z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, ponieważ uważamy, że są to ciekawi młodzi ludzie, którzy swoją postawą wobec życia, mogą stanowić przykład dla innych, motywować ich do działania i udowadniać, że warto mieć zainteresowania, nawet mało popularne i je rozwijać. Po drugie, jako pewną przeciwwagę dla opinii, która lubi towarzyszyć młodzieży trafiającej do OHP. Opinii głoszącej, iż jest to młodzież trudna, zagrożona społecznym wykluczeniem, bez ambicji. Po trzecie w końcu, sądzimy, że pojawiające się w tym dziale sylwetki młodych ludzi, mogą natchnąć optymizmem i podnieść na duchu tą młodzież, która gotowa jest uwierzyć w negatywne etykiety, jakie próbuje do niej dokleić część społeczeństwa. A nie od dziś wiadomo, że nie ma chyba nic bardziej zniewalającego niż wiara w niewłaściwego Boga.
Mamy więc nadzieję, że dzięki prezentowanym tutaj historiom naszych uczestników, Ci -wątpiący w dzisiejszą młodzież, choć trochę stracą na swym sceptycyzmie, natomiast młodzi, którzy stoją przed wyborem właściwej ścieżki w dorosłość, w przykładach swoich kolegów znajdą tu wskazówki i inspiracje, jak i jakiego wyboru mogą dokonać.


 

PATRZĄC W PRZYSZŁOŚĆ WIDZĘ DAKAR

Jakub Gwara – lat 18. Choć jego dom rodzinny znajduje się w Chorzelach (woj. ostrołęckie), to od blisko trzech lat mieszka w Warszawie. Tu uczy się zawodu i uczestniczy w programach OHP. Ma trzy siostry i jednego brata, sam jest najmłodszy z rodzeństwa. Jego pasją jest motoryzacja. 

więcej


 

Z MIŁOŚCI DO OPERY

Kinga Kokosza – lat 17, warszawianka, w OHP od 3 lat. Szkoła – III klasa gimnazjum na ul. Mińskiej w Warszawie. Praktyki w zawodzie: „sprzedawca”. Hufiec Pracy, do którego przynależy: 7-32 HP przy ul. Puławskiej 234. Pasja – śpiew operowy. Cechy charakterystyczne: nieco awangardowy wygląd, non stop słuchawki na uszach, telefon napakowany muzyką i oczywiście śpiewanie zawsze i wszędzie, nawet w szkole na lekcjach matematyki. Głos – sopran. 

więcej


 

CHWYTAM GITARĘ I CZUJĘ BLUESA

Rafał Romanowski – lat 16, uczestnik 7-35HP przy ul. Kasprowicza 71/75 w Warszawie od września 2010; jeszcze gimnazjalista, ale zapewnia, że już nie na długo; miłośnik pichcenia i smakowania, zwłaszcza kuchni orientalnej; obdarzony ponadprzeciętnym poczuciem rytmu; pasjonat muzyki, gitarzysta. Marzy mu się Ameryka. 

więcej


 

 

POSKROMIENIE RAPTUSA

Wojtek Kozłowski – lat 16, gimnazjalista, w OHP od września 2010. Praktyki w zawodzie: mechanik. Pasje: motocykle, motocross, motoryzacja, ale nie pogardza też wyczynową jazdą na rowerze. Osiągnięcia: dwukrotnie zdobyty tytuł Mistrza Polski Strefy Zachodniej w motocrossie. Jest typem samouka i jak go coś ciekawi, wiedzę o tym czymś łapie w lot, gorzej z wiedzą potrzebną, ale nudną… oj, wtedy jest ciężko.
Uzdolnienia: „analiza i synteza” czyli najpierw rozebrać coś na części, a potem poskładać i to nie koniecznie tak samo, grunt żeby działało. Lubi naprawiać i wymyślać nowe konstrukcje. Lubi też poczuć w żyłach mocne uderzenie adrenaliny. 

więcej


 

 

PASJE MAM WE KRWI

Damian Staszewski - wesoły chłopak o łagodnym usposobieniu i optymistycznym podejściu do życia. Zeszłoroczny absolwent wyszkowskiej jednostki 7 – 3 ŚHP-DK.
Urodził się i mieszka do dziś w Wyszkowie. Ma troje rodzeństwa, dwie siostry i brata. Mimo młodego wieku wiele już przeżył. Gdy chodził do szkoły podstawowej, jego rodzice rozwiedli się. Mama i rodzeństwo wyjechali za granicę, a on został z tatą. Odtąd Damian z ojcem musieli sobie radzić sami. I poradzili. Damianowi udało się ukończył gimnazjum, a potem chciał iść dalej, do technikum. Niestety na egzaminach wstępnych zabrakło mu punktów, by się dostać i marzenie o upragnionej szkole musiał odłożyć na lepsze czasy. Przez pół roku zastanawiał się, co robić dalej. I zdecydował. Poszedł za jedną ze swoich pasji – gotowaniem i rozpoczął rzemieślniczą naukę zawodu w fachu - kucharz małej gastronomii. Ale ciągnęło go również do innych rzeczy. Fascynował się np. rysowaniem. Dlatego to przygotowując się do zawodu kucharza, jednocześnie już zaczął myśleć o kolejnej szkole, tym razem o profilu artystycznym. W podjęciu ostatecznej decyzji o związaniu się ze sztuką przez wielkie „s”, przeszkodziła mu trzecia wielka pasja – fryzjerstwo. Damian od lat strzygł i układał włosy najbliższym członkom rodziny oraz znajomym. Lubił to. Kiedy więc nadarzyła się okazja ukończenia bezpłatnego kursu fryzjerskiego, nie miał wątpliwości, co zrobić – zapisał się na szkolenie. Obecnie właśnie jest w trakcie kursu, ale ponieważ Damian nigdy nie osiada na laurach, uczęszcza także do liceum zaocznego i przygotowuje się do zdania matury.

więcej


 

PRZEPIS NA SUKCES? - PRACUJ Z SERCEM!

Justyna Magielnicka – 22 lata, absolwentka OHP 7-31 Hufca Pracy w Grodzisku Maz.; w tym samym mieście skończyła szkołę zawodową i zdobyła fach fryzjerski; sztukę cięcia, pielęgnacji i stylizacji fryzur doskonaliła w Warszawie w prywatnym technikum Beaty Mydłowskiej; w międzyczasie pracowała dla kilku zakładów fryzjerskich i chłonęła wszelkie doświadczenia związane z dobrymi praktykami w tej branży; obecnie jest właścicielką kameralnego salonu fryzjerskiego w centrum osiedla w Grodzisku Maz., przy ul. T. Bairda 32 a; cechuje ją optymizm, szczerość i upór w dążeniu do celu; jak twierdzi, jej pasją jest po prostu praca, myliłby się jednak ten, kto myśli, że mowa tu tylko o fryzjerstwie, ta pasja bowiem dotyczy wszystkiego czego Justyna się podejmuje; może dlatego zdanie, które najczęściej lubi powtarzać, brzmi: „jeśli coś robisz, rób to dobrze”.

więcej


 

WYSTARCZY CHCIEĆ...

Bogusława Zaperta – lat 28, absolwentka OHP w Mińsku Maz.  Gdy w 1999 r. trafiła do mińskiego 7-19 Hufca Pracy, zapewne i jej kuratorowi, i innym wychowawcom nawet się nie marzyło, że z tej zbuntowanej, niepokornej młodej osoby, która szerokim łukiem omijała wszelkie szkoły, wyrośnie tak silna, rozsądna, pełna energii i zapału do nauki kobieta.  Dziś ta kobieta, kończy studia resocjalizacyjne, planuje pomagać młodzieży wychodzić na prostą i marzy o założeniu rodzinnego domu dziecka. Jak twierdzi kadra 7-19 HP, z którą ich absolwentka stale utrzymuje kontakt: „Jeśli Boguśka sobie coś postanowi, na pewno to osiągnie”

więcej

 


 

MIASTO - TO NIE MOJA BAJKA

Marek Jachacy – lat 18, świeżo upieczony (marzec 2012) absolwent OHP, a dokładnie praskiej jednostki 7-9 ŚHP przy Kickiego w Warszawie. Pod jej skrzydłami, a trafił pod nie w 2009 r.,  ukończył Rzemieślniczą Naukę Zawodu  w specjalności - mechanik pojazdów samochodowych.  Obecnie zamierza kontynuować naukę w Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych.  A potem…  Aż tak daleko nie wybiega, jednak wie jedno, chce zostać na gospodarstwie w swojej rodzinnej wiosce pod Wołominem. Bo oprócz pasjonowania się samochodami, kocha wolność, jaką daje mu życie poza industrialnym chaosem.

więcej

 


 

NIE GODZĘ SIĘ NA BYLEJAKOŚĆ

Krzysztof  Beeger – lat 19, w OHP od 2009 r., świeżo upieczony absolwent szkoły fryzjerskiej. Jak mówi: „został powołany do pracy w tym fachu”. Oprócz tworzenia fryzur, fascynuje się także DJingiem. I jedną, i drugą pasję pragnie rozwijać i osiągnąć w nich mistrzostwo. Nie zadowala go coś, co jest robione poprawnie, jego zdaniem, musi być zrobione fantastycznie.

więcej


 

Z PASJĄ W NOGACH

Sebastian Duda ? lat 19, w OHP od 2010 r., fach ? piekarz, wyuczony w ramach Rzemieślniczej Nauki Zawodu; aktualnie naukę kontynuuje w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych. Uczestnik 7-9 Środowiskowego Hufca Pracy na warszawskiej Pradze. Przemek Wiączyk ? lat 17, w OHP od 2010 r., fach ? mechanik samochodowy. Uczestnik 7-19 Hufca Pracy w Mińsku Mazowieckim. Sebastiana i Przemka łączy jedna pasja ? bieganie.

więcej

drukuj stronę

Mazowiecka Wojewódzka Komenda
ul. Gałczyńskiego 4, 00-362 Warszawa
tel: (022) 827-21-54, 827-62-50, 862-32-17 fax: (22) 827-63-91
mazowiecka@ohp.pl
BIP

Młodzieżowe Centra Kariery   Mobilne Centra Informacji Zawodowej   OHP Dla Szkoły   Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy
sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informacje o OHP
Inne serwisy
Na skróty - linki
Stronę internetową przygotowuje Mazowiecka WK OHP (napisz do nas). Prawa autorskie zastrzeżone © 2004