OHP LogoOCHOTNICZE HUFCE PRACY

Mazowiecka Wojewódzka Komenda

 
obrazek
Aktualności Komunikaty Przetargi Projekty EFS Kontakt

NIEWIDZIALNA WYSTAWA

 

W ramach realizacji założeń programu kulturalno – oświatowego pn.  „Świadomie STOP! Bezpiecznie STOP! Zdrowo STOP!” kadra wychowawcza mokotowskiej jednostki 7 – 28 HP zaprosiła swoich podopiecznych w wyjątkową podróż do  „świata ciemności”...
Podczas zwiedzania nieszablonowej ekspozycji  „Niewidzialnej wystawy” pn. „Niech Cię wiodą Twoje zmysły...” -  młodzi ludzie mogli przenieść się do świata całkowitego mroku…  stanowiącego symulację otoczenia osób niewidzących..


Na wstępie przeprowadzona została krótka prelekcja, po czym goście prowadzeni byli kolejno przez niewielkie mieszkanie, potem musieli wyjść na ulicę z jej dezorientującym hałasem, natykając się na nieoczekiwane przeszkody.

 

 

 

Był tam też prawdziwy zieleniak. Dalej droga przez las pełen dziwnych odgłosów prowadziła do leśniczówki, a z niej do sklepiku.
Szczegóły są momentami wstrząsające, jednakże prowadzący prosili, aby ich nie ujawniać, bo to mogłoby „ułatwić” zwiedzanie następnym gościom, a chodzi o dogłębnie poruszające uświadomienie, jak „wygląda” życie niewidomych. Należy jedynie podkreślić, że osoby widzące nie zdają sobie sprawy, jak trudno jest posługiwać się jedynie dotykiem, słuchem i węchem, gdy najprostsze codzienne czynności urastają do rozmiarów niemal nieprzekraczalnej bariery.
Szok, który w założeniu ma wywoływać - chwilowe przecież - wkroczenie w świat ciemności, służy unaocznieniu (!) niezbędnej konieczności nadzwyczaj troskliwej ochrony najważniejszego dla ludzi zmysłu, czyli wzroku. Ryzykowne zachowania, jak np. picie alkoholu z niewiadomego źródła, może poskutkować utratą zdolności widzenia.

 

 

Mimo postępów medycyny i techniki, ślepoty wciąż nie umiemy „naprawiać”, warto więc zastanowić się nad profilaktyką i własnym bezpieczeństwem, póki nie jest za późno. Ta prawda głęboko zapadła w serca i umysły uczestników poniedziałkowej wycieczki. W ten sposób został zatem osiągnięty jeszcze jeden, profilaktyczny cel programu „Świadomie STOP! Bezpiecznie STOP! Zdrowo STOP!”.

drukuj stronę

Mazowiecka Wojewódzka Komenda
ul. Gałczyńskiego 4, 00-362 Warszawa
tel: (022) 827-21-54, 827-62-50, 862-32-17 fax: (22) 827-63-91
mazowiecka@ohp.pl
BIP

Młodzieżowe Centra Kariery   Mobilne Centra Informacji Zawodowej   OHP Dla Szkoły   Nadzór nad Ochotniczymi Hufcami Pracy
sprawuje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Informacje o OHP
Inne serwisy
Na skróty - linki
Stronę internetową przygotowuje Mazowiecka WK OHP (napisz do nas). Prawa autorskie zastrzeżone © 2004